• Nie dodałeś jeszcze żadnego produktu.
Zobacz Koszyk
Koszt: 0,00 

Żyjemy w erze trenerów i coachów – każdy musi mieć przynajmniej jednego 😉 Jadnak czy jeden trener jest równy drugiemu? Jak rozpoznać tego dobrego, który zmieni nasze życie na lepsze?

Niekoniecznie jest modelem fitness


To, że ktoś dobrze wygląda nie znaczy, że jest dobrym ekspertem. Teraz pewnie kilka osób ze świata kulturystyki może poczuć się urażona, ale… ale, prawdę mówiąc niewiele mnie to obchodzi ;). Rezultatem pracy trenera są efekty jego podopiecznych, a nie to jak dużą ma klatę czy jak wyraźny sześciopak ma na brzuchu. Tylko praca z podopiecznymi, ich lepsze samopoczucie, większy komfort życia i to wszystko sprawdzone na dużej grupie ludzi, może świadczyć o tym, jak dobry jest trener personalny.
Moim zdaniem trener personalny powinien mieć schludną sylwetkę (niekoniecznie kulturystyczną), być sprawny i wyćwiczony. Jeśli nie wygląda dobrze, to zapewne nie przykłada się do swojej diety czy regeneracji. Nie musi to od razu oznaczać czegoś złego – może np. trenerka właśnie została mamą? Zanim wybierzecie, sprawdźcie, jakie rekomendacje wydali mu klienci i jak sami wyglądają po treningach 🙂

Trener jest empatyczny

Moim zdaniem to jedna z najważniejszych cech dobrego trenera! Dlaczego? Obserwuję wielu trenerów, którym wydaje się, że jego podopieczny jest w stanie żyć tak, jak on! Niestety, w większości przypadków nie jest! Empatia i wyrozumiałość w stosunku do podopiecznych jest niezbędna! Wspólnie, dzięki doświadczeniu i zrozumieniu trenera, powinniście znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Posiada odpowiednią osobowość

Zgadza się, każdemu będzie odpowiadać inny typ osobowości. Moim zdaniem są pewne cechy charakteru, które powinien posiadać każdy trener. Poza wymienioną już wyżej empatią, na pewno nie powinien wywoływać w podopiecznym negatywnych uczuć! No bo jak iść na trening do osoby, której tak naprawdę nie masz ochoty widzieć?! Trener powinien być wyrozumiały, umieć Cię zmotywować oraz wspierać. Bez wątpienia powinien być też asertywny: wyrozumiałość, wyrozumiałością, ale nie zawsze na wszystko możemy się godzić 😉

Pełen pasji

Nowi trenerzy pojawiają się jak grzyby po deszczu. Niestety, liczą na łatwy i szybki zarobek. Nie wyobrażam sobie powierzyć swojego zdrowia w ręce osoby, która wykonuje swoją pracę, tylko i wyłącznie dla pieniędzy. Według badań około 70% trenerów personalnych utrzyma się w zawodzie tylko 3 lata. To nie jest profesja, którą może wykonywać każdy, a rynek szybko weryfikuje brak zaangażowania. Trener personalny powinien posiadać pasję – dopiero wtedy będzie mógł podejść do podopiecznego z odpowiednim nastawieniem i pasją, a przede wszystkim będzie lubił to, co robi!

Wiedza i ciągła edukacja

To, że trener personalny powinien posiadać odpowiednią wiedzę, jest dla mnie sprawą oczywistą! Powinna być to wiedza z zakresu treningu oraz metod treningowych, ale także fizjologii, fizjoterapii, dietetyki, psychologii i medycyny. Oczywiście, nie będzie specjalistą w każdej z tych dziedzin, ale dzięki byciu kompetentnym odeśle Cię, jeśli zajdzie taka potrzeba, do konkretnego specjalisty.

Trener personalny cały czas powinien się kształcić, zarówno podczas szkoleń i konferencji, ale także odpowiednią literaturę czy korzystając z internetu.To świadczy o pasji, chęci rozwoju i nie zamykaniu się w sztywnych ramach. Oczywiście trener powinien posiadać swojego rodzaju filtr, dzięki któremu po każdym szkoleniu, książce, materiale video będzie umiał wykorzystać nowo poznane metody w swoim treningu, a przede wszystkim nie będzie co chwila zmieniał swojego podejścia do treningu i wszystkich „nowinek”.

Twoje bezpieczeństwo i zdrowie ponad Twoimi celami

Wrócimy do asertywności, o której pisałem już wcześniej – jeśli Twoje cele mogą mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie czy bezpieczeństwo – trener powinien Ci o tym powiedzieć. Będzie to świadczyć o jego profesjonalizmie! Podobnie z ćwiczeniami – będzie znać progresje i regresje danych ćwiczeń by dobrać je jak najlepiej do Twojego stanu zdrowia, poziomu czy celów. To wszystko po to by trening był przede wszystkim bezpieczny bo nadrzędna zasada brzmi: PO PIERWSZE NIE SZKODZIĆ ! 🙂

Nie boję się Twoich pytań!

Jako trener personalny nie boję się pytań swoich podopiecznych. Podobnie podopieczni nie powinni bać się je zadawać. Dobry trener na każde z pytań dotyczące treningu i spraw około treningowych powinien być w stanie odpowiedzieć w sposób zrozumiały dla swojego podopiecznego. W końcu dzięki temu lepiej zrozumie proces. Jeśli zdarzy się (a zdarzy na pewno), że nie będzie znał odpowiedzi (znasz kogoś, kto wie wszystko?) – wtedy powinien to przyznać podkreślając, że zgłębi temat. Będzie to świadczyć o pewności siebie trenera i znów o profesjonalizmie ;).

Myślę, że dzięki mojemu wpisowi będziecie wiedzieć, na co zwrócić uwagę, kiedy będziecie szukać trenera. Ciekawią mnie Wasze doświadczenia w tym temacie czy sugestie dotyczące Waszych odczuć, jaki powinien być dobry trener 🙂
Podpowiadam, że jeśli nie znajdziecie trenera dla siebie – poleca się autor tych słów 🙂

Podziel się postem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top